Po co nam samoświadomość?

Świadomy siebie człowiek to osoba, która w wielkim skrócie jest silna sobą, ponieważ potrafi zarządzać swoim czasem i ma wpływ na to, co się wokół niej dzieje.
Jestem świadoma, jestem świadomy, wiem, działam, mam wpływ, pytam, kwestionuję, zatrzymuję się i myślę.

Polubiłam rutynę Myślenia Krytycznego: Połącz/ Rozwiń/ Rzuć Wyzwanie. O jej uniwersalność oparłam ten tekst. 

Połącz, czyli co już wiem
– Otóż, wiem, że wspomagając siebie wykorzystuję planowanie, wpisuję to, co ważne do kalendarza ustalając priorytety.
– Asertywnie, kiedy czuję, że nie powinnam mówię: nie. Świadomie mówiąc tak, rozumiem, że ominie mnie wszystko to, co wydarzyłoby się gdybym powiedziała nie.
– Deleguję ufając i mając świadomość, że osoby, które wykonują zadania, zrobią je często lepiej niż ja sama.
– Skupiam uwagę na jednej rzeczy. Pewnie to znacie, kiedy ktoś do was mówi, o coś pyta, a wy jesteście pochłonięci pracą… Pytanie często zadawane z uśmiechem przez moich synów: „ Nie słyszałaś?”.
– Przestrzegam i rozumiem Zasadę Pareta 80/20 np. 80% wypadków w szkole powoduje 20% uczniów, dobrze określony cel w 80% i 20 % poprawnego wykonania zadania gwarantuje sukces.
– Zapisuję swoje refleksje, czasem jedną myśl. Na kartkach, w zeszycie, w kalendarzu. Wracam do tych zapisków, dziwiąc się lub uśmiechając do siebie, ponieważ: odnajduje w nich emocje, które mi towarzyszyły, widzę słabości albo przyszły kierunek mojej drogi.
– Słyszę informacje zwrotne, ponieważ chcę je usłyszeć. Dzięki nim zmieniam, pracuję inaczej, poprawiam.
– Ćwiczę codziennie tak jak lubię, krócej, dłużej, świadomie.

Rozwiń, czyli coś nowego, fakty, informacje, które dopiero poznałam
Erich C. Dierdorff i https: //hbr.org/2020/01/time-management-is-about-more-than-life-hacks
W wielkim skrócie:
1. Czas jest określony, ograniczony.
2. Aranżuj, czyli projektuj, żeby dany nam czas wykorzystać efektywnie.
3. Adaptuj, czyli monitoruj, dostosowuj się.
Jak to rozumiem:
– Przypuśćmy, że chcesz spacerować. Sprawdź ile czasu potrzebujesz, żeby się przygotować do spaceru, zaplanuj 30 minutowy spacer, dodaj czas po spacerze np. powrót do domu plus prysznic. Wiesz, że potrzebujesz dodatkowych 20 minut. Planując spacer 30 minutowy w kalendarzu, notuję czas od 18.30 do 19.20. Jeśli jesteś świadoma, świadomy czasu, określasz go to nie zwlekasz, nie odkładasz, projektujesz, adoptujesz się, jeśli trzeba dostosowujesz się. I już.
– Zrozumiałam, że adaptacja, a nie walka pomaga ustalać priorytety. Samoświadomość wygrywa
z prokrastynacją. Nie odwlekam, bo jestem świadoma.
– Zdając sobie sprawę ile czasu zajmuje mi dana czynność wspomagam samoświadomość, organizuję dzień z przeznaczeniem na ruch, odpoczynek, pracę zawodową, rozmowy z przyjaciółmi, spotkania
z rodziną.
– Usuwam przeszkody w postaci niepotrzebnych, bezsensownych czynności. Dbam
o równowagę. 

Rzuć Wyzwanie, czyli propozycja działań, pytania, nowe projekty
1.  Świadomie zaprojektuj tydzień, usiądź, określ czas danych czynności, zapisz i zastosuj. Po tygodniu sprawdź, poczuj, miej refleksje, wprowadź zmiany. Na podstawie doświadczeń działając intuicyjnie podejmij kolejne decyzje.

2. Wyjdź ze strefy komfortu, wypróbuj nowe rzeczy, porozmawiaj z kimś, kogo nie lubisz, podyskutuj o filmach, których nie znosisz, włącz się w działania, które dla Ciebie nie mają sensu. Pokonaj lęk
i zacznij coś, co Cię ograniczało, poznaj siebie. 

Bądź świadoma/y siebie. Pytaj, kwestionuj, aranżuj, adoptuj się, zarządzaj swoim życiem, grupą, zespołem. Bądź silna, bądź silny sobą.

Pozdrawiam,

Agnieszka Pilch