Z pamiętnika początkującego praktyka

Gdyby wiosną ktoś mi powiedział ,że jesienią będę certyfikowanym trenerem Myślenia Krytycznego,   porwę się na prowadzenie webinarów, będę szkoliła rady pedagogiczne a moim sercem i umysłem bez reszty zawładną pewne rutyny, pomyślałabym,ze pewnie nawdychał się za dużo nieświeżego powietrza i plecie bzdury ;)) Ale los rzeczywiście przygotował mi niezwykłą niespodziankę na uczczenie dwudziestolecia mojej nauczycielskiej pracy! Ktoś tam,na górze, chyba czuł,że dopada mnie marazm, zniechęcenie,zwątpienie i poważnie zastanawiam się nad zmianą zawodu i postawił na mojej drodze MK. Od tamtego momentu wszystko  moim życiu dzieje się, jak w dobrym filmie akcji! 

Zachłysnęłam się ideą MK. Mój szczery entuzjazm udzielił się dyrekcji, która zareagowała błyskawicznie-zgłosiła szkołę do udziału w rocznym programie Myślenia Krytycznego. W międzyczasie ja odbyłam kilka szkoleń online, nawiązałam kontakt z Magdą Bednarek-Warchoł i …zapisałam się na kurs trenerski I stopnia! Odwaga czy szaleństwo? Czas pokaże! Zaraz po swoim kursie przeprowadziłam wraz z Magdą szkolenie naszej rady pedagogicznej. Skutecznie zachęciłyśmy część grona do wdrażania MK i dziś w SP w Łagiewnikach pracujemy rutynami na języku polskim, historii, matematyce, języku angielskim, muzyce, plastyce i w edukacji wczesnoszkolnej :)) Napisałam innowację pedagogiczną “ Myślę Krytycznie-uczę się skutecznie”,która została przyjęta do realizacji w bieżącym roku szkolnym; administruję zakładkę Myślenie Krytyczne na stronie internetowej szkoły i na bieżąco ją aktualizuję (https://splagiewnikijp2.edupage.org/a/projekt-myslenie-krytyczne), aktywnie działam na Facebooku; niedawno poprowadziłam swój pierwszy w życiu webinar i to od razu na ogólnopolskiej konferencji Leon Wczesnoszkolni! Co za przeżycie :)) Opowiadałam o wykorzystaniu rutyn MK w klasach I-III i …odzew był bardzo pozytywny 😉 Przyznacie sami,że tempo filmu akcji??

A to wszystko zaczęło się pięć miesięcy temu…za krótki czas na “namacalne” efekty naszej pracy, lecz wystarczająco długi na pierwsze przemyślenie i wnioski:

  1. Myślenie Krytyczne to zdecydowanie coś, co czuję i w co mocno wierzę, więc oddaję się procesowi z entuzjazmem, pasją i niezwykłym zaangażowaniem 🙂 już wiem,że to będzie moja przygoda na życie! Wiem też, że mój entuzjazm zaraża innych, z czego bez skrupułów korzystam … ;))
  2. Wiem już, że rutyny MK pasują “do wszystkich i do wszystkiego”- od maluchów po licealną młodzież, od przedmiotów ścisłych, przez artystyczne, po humanistyczne -wszędzie działa ich magia!
  3. Sceptycyzm i powątpiewanie w gronie pedagogicznym jest nie do uniknięcia, ale nie należy się zrażać; trzeba robić swoje i próbować zarażać innych entuzjazmem i energią, dzielić się relacjami z fantastycznych lekcji, pokazywać frajdę  osiągnięcia uczniów. Z czasem, kolejni nauczyciele  będą dołączać do zespołu 🙂
  4.  Zaprzyjaźniony “starszy stażem” trener to absolutny must-have każdego początkującego praktyka ! Grupy wsparcia na Facebooku -nieocenione! 
  5.  Ciągłe dokształcanie i doskonalenie  w temacie jest nieodzownym elementem trenerskiego warsztatu; wzorowanie się na doświadczonych trenerach pozwala uniknąć wielu błędów ;))

Na koniec-nie wolno ulegać chwilom zwątpienia, nie poddawać się ! Kryzysy dopadają każdego. Wystarczy wtedy krótka rozmowa na grupie lub email do szefa i …wszystko wraca na swoje tory ;))) Dziękuję, że mogę należeć do Zespołu !!!